Wypadek motocyklisty a odszkodowanie

Wypadek motocyklisty a odszkodowanie

Wiosna w pełni, a to oznacza dla motocyklistów rozpoczęcie sezonu. Jednak jazda motocyklem to nie tylko wielka frajda, ale jednocześnie spore ryzyko. Wypadki motocyklowe często skutkują poważnymi uszczerbkami na zdrowiu. Powodują urazy karku, urazy wielonarządowe, amputacje, czy też złamanie kręgosłupa. Jak w takiej sytuacji ubiegać się o należne odszkodowanie?

Odszkodowanie dla motocyklisty – dlaczego jest tak ważne?

Chociaż odszkodowanie nie jest pierwszą rzeczą, o której myślą poszkodowani, warto o nim pamiętać. Z pewnością okaże się przydatne do tego, aby pokryć wszelkie koszty leczenia. Pieniądze potrzebne są chociażby na zakup leków, dojazd do szpitala, czy też rehabilitację. Motocyklista może również otrzymać odszkodowanie za zniszczone ubranie, kask, a także na naprawę swojego pojazdu.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Aby ubiegać się o odszkodowanie należy spełnić trzy istotne warunki. Po pierwsze, od wypadku motocyklowego nie mogą minąć 3 lata lub 20 lat, w przypadku, gdy czyn sprawcy był przestępstwem. Po drugie, nie było wcześniej zakończonej wyrokiem sprawy sądowej cywilnej o zadośćuczynienie i odszkodowanie. Po trzecie, osoba poszkodowania nie jest jedyną, która przyczyniła się do powstania wypadku.

Jakie dokumenty do odszkodowania?

Jakie kroki poczynić, aby otrzymać należne zadośćuczynienie? Wszystko zaczyna się jeszcze na miejscu wypadku. Oczywiście najpierw należy zadbać o swoje zdrowie i pomóc innym poszkodowanym. Potem warto zatroszczyć się o wezwanie policji, a tym samym notatkę policyjną, która będzie potwierdzała okoliczności zdarzenia. To ważne, ponieważ bez niej ubezpieczyciel może zakwestionować wersję wydarzeń poszkodowanego i próbować ograniczyć wypłatę pieniędzy.

Potrzebujesz fachowców do pomocy? Wejdź – Odszkodowania Wrocław.

Ponadto, przed usunięciem pojazdów z miejsca wypadku należy zrobić zdjęcia oraz zdobyć dane kontaktowe od świadków, których zeznania mogą potwierdzić to, co naprawdę się wydarzyło. Zdobywanie dowodów jest bardzo istotne, ponieważ to na osobie poszkodowanej leży ciężar udowodnienia odpowiedzialności oraz wysokości poniesionych strat.

Dodatkowo, należy zbadać się nawet wówczas, gdy nie odczuwa się żadnych dolegliwości. Adrenalina często sprawia, że nie czujemy bólu. Jednak brak widocznych urazów lub jedynie niewielkie obrażenia mogą skutkować długotrwałymi powikłaniami. Co ważne, konsultacja lekarska powinna nastąpić najszybciej, jak tylko jest to możliwe. Zbędna zwłoka powoduje wątpliwości u ubezpieczyciela, który może zastanawiać się, czy uraz faktycznie jest skutkiem wypadku, czy też powstał w innych okolicznościach. Pierwsza dokumentacja medyczna jest niezbędnym dowodem w walce o odszkodowanie. Warto także zachować faktury i rachunki udowadniające koszty leczenia.

Wysokość odszkodowania motocyklisty – od czego zależy?

Gdy zebraliśmy dowody, w głowie rodzi się pytanie, jak wysokie odszkodowanie można otrzymać za wypadek motocyklowy. Kwota powinna pokryć wszystkie straty takie jak zniszczone ubrania, kask, koszty leczenia, czy też utracone możliwości zarobkowe. Trudno jest jednak określić jej wysokość. Zależy ona m.in. od rozmiaru powstałych urazów oraz przewidywanego czasu leczenia, rehabilitacji.

Poszkodowany pasażer motocykla – co z odszkodowaniem?

Co w sytuacji, gdy osobą poszkodowaną zostaje pasażer motocykla? Wiele zależy tutaj od okoliczności wypadku i doznanych obrażeń. Istotne jest m.in. to, czy pasażer zadbał o swoje bezpieczeństwo, zakładając kask. Warto w tym miejscu przytoczyć także art. 822 § 1 k.c. który stanowi, że „przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony”.

Zarówno motocykliści, jak i kierowcy samochodów powinni odłożyć na bok brawurową jazdę i pamiętać o wzajemnym szacunku na drodze oraz przestrzeganiu zasad ruchu drogowego. Jeżeli jednak dojdzie do wypadku, warto zadbać o niezbite dowody, które pozwolą na otrzymanie należnych świadczeń pokrywających straty powstałe w wyniku niefortunnego zdarzenia.