Najważniejsze zasady malowania dachu

Najważniejsze zasady malowania dachu

Prawie każde pokrycie dachu wymaga regularnego czyszczenia i malowania. Częstotliwość tych prac uzależniona jest od rodzaju pokrycia i jego trwałości. Należy pamiętać, że malowanie dachu to zarówno kwestia bezpieczeństwa oraz estetyki. Ponadto, farba stanowi zabezpieczenie pokrycia dachowego przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Jeśli tylko widzimy, że na naszym dachu pojawiły się usterki, łuszcząca się farba ślady korozji, czas na malowanie pokrycia dachowego.

3 najważniejsze zasady malowania dachu

Odpowiednio przeprowadzona renowacja pokrycia dachowego pozwoli na uniknięcie generalnego remontu albo konieczności wymiany dachu po pewnym czasie. Poniżej przedstawiamy trzy główne zasady, których należy przestrzegać podczas odnawiania dachu.

Wyczyszczenie pokrycia

Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie pokrycia i jego przygotowanie do nałożenia farby. Pomijając ten etap, ryzykujemy że farba nie będzie się długo trzymać. Dach należy wyczyścić z pozostałości poprzedniej powłoki farby, tłustych plam oraz z mchu i innych porostów, a także ich zarodników, jak również opadłych z drzew liści.

Sposób czyszczenia i wybór preparatu uzależniony jest od rodzaju pokrycia.

  • Blaszany dach, na którym widać już początki korozji należy wyczyścić szlifierką z odpowiednią szczotką i umyć za pomocą np. myjki ciśnieniowej. Przed myciem warto nałożyć na blachę preparat odtłuszczający.
  • Dachówkę ceramiczną lub cementową czyścimy za pomocą specjalistycznych środków zmiękczających zabrudzenia. Zanim rozpoczniesz malowanie pokrycia, musisz też wymienić wszystkie uszkodzone dachówki.

Dobór farby

Tak, jak w przypadku środków czyszczących, tak przy wyborze farby należy się kierować materiałem, z jakiego jest wykonane pokrycie. Kluczowe jest wybranie farby, która chroni  zarówno przed promieniowaniem słonecznym, jak i mrozem oraz wilgocią. Ponadto, warto wybrać produkty pochodzące z tej samej serii – dzięki czemu ich połączenie będzie znacznie łatwiejsze i uzyskamy gwarancję lepszego działania.

Przystępując do malowania dachu blaszanego, najpierw nakładamy podkład antykorozyjny w miejsca, w których zauważyliśmy wcześniej rdzę. Następnie, nakładamy w dwóch warstwach farbę dachową.

W przypadku dachówek, najpierw należy zastosować środek grzybobójczy, który pełni również rolę podkładu pod farbę. I następnie nakładamy minimum dwie warstwy farby dekoracyjnej do dachówek.

malowanie dachówJak nakładać farbę?

Podczas nakładania farby należy restrykcyjnie stosować się do przestrzegania czasu wysychania farby zalecanego przez producenta. Jeśli nałożymy kolejną warstwę zbyt wcześnie, powłoka niedostatecznie wyschnie.

Równie ważna jest odpowiednia pogoda – nie malujemy dachu podczas upałów czy deszczu.

Aczkolwiek, warto to zadanie powierzyć fachowcom, którzy przeprowadzą cały zabieg sprawnie i precyzyjnie oraz odpowiednio zabezpieczą pokrycie dachowe.

Malowanie dachu

Stosując powyższe zasady będziemy mieć pewność, że pokrycie dachowe posłuży nam długie lata i nie straci przez ten czas swojego waloru estetycznego.


Marek – malowaniegolebiewski.pl – Malowanie dachów Wrocław