Wycinka świerka oraz jego formowanie, przycinanie i pielęgnacja. Kiedy i jak mogę wyciąć świerka?

Wycinka świerka oraz jego formowanie, przycinanie i pielęgnacja. Kiedy i jak mogę wyciąć świerka?

Jedno z najczęściej  sadzonych drzew w przydomowych ogródkach  oraz…. wycinanych – Świerk, wybierany głównie przez swoją zbitą formę, łatwość formowania i mnogość odmian. Najpopularniejsze odmiany świerka w naszym kraju to serbski i pospolity, jak również srebrny, biały, klujący, syberyjski, kaukaski i wiele innych.

Duża popularność, szybki wzrost oraz zmieniające się warunki klimatycznie, sprawiają aktualnie dość sporo problemów właścicielom świerków.

Przede wszystkim, gdy spóźnimy się z formowaniem i pozostawimy świerka samemu sobie przez kilkanaście lat, możemy zapomnieć o ładnym drzewku.

Jak zniszczyć świerka?

Największym grzechem obserwowanym w ogrodach jest drastyczne obcięcie wierzchołka, czasami nawet o ½ wysokości świerka. Otrzymujemy wówczas straszną, okaleczoną bryłę, które jeżeli jakimś cudem przeżyje następny rok, to po kilki latach wytworzy 3-5 nowych wierzchołków, które jeszcze mocniej zniszczą wygląd naszego świerka.

wycinka i pielęgnacja świerków

Naprawiamy

Najlepszym wyjściem do formowania świerka jest skrócenie tegorocznego pędu wierzchołkowego w maju , gdy drzewko osiągnie wymagalną przez nas wysokość. Pozwoli to zahamować jego dalszy szybki wzrost. Dodatkowo można poprzycinać gałązki poniżej, wg. własnego uznania. Oczywiście trzeba będzie przycinanie i formowanie powtarzać co roku.

Pozostawienie świerka losom natury sprawi, że z wiekiem będzie między innymi zabierał ogromną ilość światła, która trafia do naszego ogrodu, zasłaniał widok z okien, wchodził w kolizję z budynkiem/dachem/oknami albo co gorzej z liniami energetycznymi, korzenie zaczną rozsadzać np. podziemne kable, ptaki zaczną uwijać w nim gniazda i zanieczyszczać otoczenie, a gdy będzie już bardzo duży to zacznie rosnąć ryzyko wywrotu (wywrócenie się drzewa), gdyż system korzeniowy świerka jest z reguły dość płytki. Dodatkowo, gdy gubi igły, robi się straszny bałagan 😉pielęgnacja świerka

Wszystko powyższe powoduje, że z czasem zastanawiamy się nad wycięciem świerka, drzewa które jest jednym z najczęściej wycinanych przeze mnie drzew, głównie samotne osobniki rosnące przy domach.

Drugim powodem dla którego wycinam lub pielęgnuję świerki, poza powyższymi wynikającymi z zaniedbania drzewa, jest usychanie lub chorowanie. Wynika to głównie ze zmian klimatów i coraz częstszych długich okresów bezdeszczowych, a świerk jest drzewem, który do prawidłowego rozwoju potrzebuje dość wilgotnej gleby.

Jak ratować świerka?

Chcąc pomóc naszemu świerkowi w trudnych czasach musimy pamiętać po podlewaniu, nawożeniu gleby, a przede wszystkim o zadbaniu by gleb nie wysychała oraz nie była zbyt ubita – stosując np. korę do ściółkowania. Dodatkowa warstwa nad ziemi pozwoli zachować wilgoć na dłużej, jak również sprawi, że korzenie będą lepiej oddychać.

Gdy już nic nie pomoże – wycinka świerka

Wycinka świerka, podobnie jak wycinka sosny, najczęściej odbywa się metodą alpinistyczną z użyciem lin, gdy nie istnieje możliwość bezpiecznego wywrócenia drzewa metodą tradycyjną. Techniki linowe są szybkie i bezpieczne dla otoczenia drzewa i nie zalec się prób wycinania świerka na własną rękę.

przycinanie świerkaW przypadku świerka na wycinkę konieczne jest uzyskanie zgody referatu/wydziału środowiska danej gminy, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm wynosi ponad 50 cm, czyli gdy średnic wynosi minimum około 16 cm.

W razie konieczności zlecenia prac związanych z wycinką świerka zapraszam do działu kontakt.